Żylaki odbytu są wstydliwym, lecz niestety częstym problemem: hemoroidy bez tajemnic - przeczytaj o objawach, rodzajach, metodach leczenia hemoroidów.

Rwa kulszowa objawia się przeszywającym bólem w okolicy lędźwiowej. Dowiedz się, jak walczyć z rwą kulszową.

Przyczyny stulejki

Stulejka dotyka około dwunastu do piętnastu procent mężczyzn, z czego mniej niż dwa przypadki na dziesięć to stulejka nabyta. Większość przypadków stulejki to typ wrodzony, co oznacza, że u podstaw jej powstawania leżą uwarunkowania genetyczne.

Geneza stulejki nabytej jest bardziej skomplikowana. Z reguły stulejka nabyta jest następstwem drugorzędowym uszkodzenia materiału genetycznego lub niewłaściwej sekwencji podziałów komórkowych, które powodują, że przyrost napletka nie jest wystarczająco szybki lub zatrzymuje się przed optymalnym momentem, czyli przez zakończeniem wzrostu żołędzi. U dzieci stulejka często powoduje bolesność w czasie oddawania moczu, przez co mocz jest wstrzymywany, natomiast napletek nie otrzymuje stymulacji do wzrostu na drodze mechanicznego rozciągnięcia. Również niewłaściwe próby leczenia polegające na niewłaściwym wykonaniu rozciągania mechanicznego napletka mogą powodować pogłębianie się stanu patologicznego przez powstawanie mało elastycznych blizn. Ich istnienie może być także następstwem urazów mechanicznych w późniejszym okresie życia.

Podstawowym jednak powodem zapadania na stulejkę nabytą jest niezachowanie odpowiednich zasad higieny. Przeprowadzone wśród dorosłych pacjentów badania i wywiady potwierdziły, że nawet około siedemdziesięciu procent przypadków stulejki nabytej u osób dorosłych jest spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się mastki, co jest w prostej linii pochodną niezachowania higieny penisa. Aż co drugi pacjent przyznał do zaniedbania higieny rowka zażołędnego, który jest głównym ogniskiem powstawania stulejki nabytej.

Powiązane tematy

  • Zapalenie cewki moczowej - Zapalenie cewki moczowej zaliczane jest do bakteryjnych chorób wenerycznych. Pomimo tego, że zapalenie cewki moczowej jest chorobą nieprzyjemną, wiążącą się z bólem w okolicach układu moczowo-płciowego oraz łatwo się rozprzestrzenia, nie jest trudne do zdiagnozowania oraz wyleczenia.
  • Czym jest zapalenie cewki moczowej? - Zapalenie cewki moczowej (z łacińskiego zwana urethritis) jest chorobą weneryczną, którą może wywoływać wiele rodzajów bakterii. Zapalenie cewki moczowej może przyjąć dwojaką postać: może to być zapalenie ostre lub przewlekłe. W zależności od drobnoustroju, który wywołuje stan chorobowy, można wyodrębnić dwa rodzaje tej infekcji: swoiste zapalenie cewki moczowej, zwane rzeżączkowym, i nieswoiste zapalenie cewki moczowej, zwane w skrócie NGU (non-gonococcal urethritis). [...]
  • Powikłania po zapaleniu cewki moczowej - W przypadku nieleczenia zapalenia cewki moczowej, może dojść do groźnych dla zdrowia (a nawet życia!) powikłań. W przypadku swoistego zapalenia cewki moczowej mogą to być: - rzeżączkowe zapalenie miednicy mniejszej, tzw. PID (u kobiet) i gruczołu krokowego (u mężczyzn) [...]